Devasa Köpek Cane Corso Eğitimi

Cane Corso Eğitimi ve Özellikleri | İstanbul köpek eğitimi

Cane Corso Eğitimi ve Özellikleri

Cane Corso İtaliano Köpek Kişiliği

Cane Corsa genel olarak itaatkar, güven veren, ailesine ve sevdiği insanlara sevgi dolu bir yapıdadır. Kaslı ve gösterişli bir yapısı vardır. Güçlü olmasının yanında nazik bir tavrı vardır bu yönüyle tam bir İtalyandır. Sık sık olmasa da bazı gerekli durumlarda saldırgan olabilirler. Bu ırk fiziksel olarak oldukça hızlı gelişir ancak zihinsel olarak yavaş gelişir.

4 yaşına gelene kadar yavruluk içgüdülerini kaybetmezler. Bundan dolayı ailesine ve sahiplerine aşırı derecede düşkün olmaktadır. Köpek eğitimi konusunda başarılıdır ancak bu işi profesyonel köpek eğitmenleri yapmaları gerekir. Cane Corse ırkının aşırı derecede fazla egzersiz ihtiyacı vardır. Yalnızlıktan hiç hoşlanmayan bu ırkı eğer sahiplenecekseniz mutlaka yaşantınıza uygun olup olmadığına dikkat etmelisiniz.

Çok iyi bir avcıdır. Koku alma ve görme duyuları çok gelişmiştir. Enerjisi yüksek olduğu için mutlaka meşgul olacağı bir işi olmalıdır. Yoğun iş temposuna ayak uydurabilir.

Cane Corso Karakter Özellikleri

 • Enerji Düzeyi: Düşük
 • Egzersiz Gereksinimi: Yüksek
 • Oyunculuk: Düşük
 • Diğer Köpeklerle İletişim: Düşük
 • Diğer Petlerle İletişim: Düşük
 • Çocuklarla Anlaşma: İyi
 • Eğitilebilirlik: İyi
 • Korumacılık: Yüksek
 • Yabancılarla İletişim: Her zaman tetikte

Cane Corso Egzersiz İhtiyacı

Atletik, güçlü bir yapıda olan bu ırkın günlük ve düzenli olarak egzersize ihtiyacı vardır. Uzun koşular ve uzun yürüyüşler onun için mutlu edicidir. Köpeklerin gelişiminde egzersizler büyük rol oynarlar. Çit ile çevrilmiş bir bahçede bir süre yalnız başına bırakılması onu oldukça mutlu edecektir. Bundan dolayı aparman yaşamı onun için pek fazla uygun olmayabilir.

Cane Corso Bakımı

Cane Corso eğer sağlıklı bir ortam kurulursa dışarıda ve bahçede yaşam sürebilir. Çok fazla tüy bakımına gerek duyulmaz ancak arada sırada ölü kıllardan arındırılmalıdır. Beslenme konusunda uzmanlardan destek almanız en doğrusu olacaktır çünkü bu ırk oldukça oburdur. Kaslı ve ihtişamlı bir görüntüsü vardır. Sahip olduğu kaslı görüntüsünü sürdürebilmesi ve sağlığı için mutlaka egzersiz yapmalıdır.

Bu ırk ile birlikte mutlu bir biçimde yaşamak için mutlaka köpek eğitimi almaları gerekir. Temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi bu ırk için oldukça önemlidir.

Cane Corso Hakkında

 • Sahibi ve ailesine oldukça bağlıdır.
 • Köpek eğitiminde çok başarılı bir ırktır.
 • Her durumda ve zamanda tetiklere karşı uyanıktır.
 • Agresif olmaya her zaman hazırdırlar.
 • Bekçilik konusunda çok iyi ırklardır.
 • Şiddete meyilli bir yapısı vardır onu sinirlendirilince asla durdurulamazlar.
 • Rakiplerinin sayısına bakmadan saldırabilir bu ve bunun gibi durumlara engel olmak için köpek eğitimi almaları şarttır.

Cane Corso İtaliano Köpeği Sağlık Durumu

Cane Corso İtaliano ırkı köpekler uzun ve sağlıklı bir yaşam sürebilmek için her zaman kaliteli ve kendilerine uygun köpek mamaları tüketmelilerdir. Düzenli ve kontrollü bir biçimde beslenmeleri yaşam standartlarını yükseltecek bir unsurdur. Bakımları vaktinde profesyonelce yapılmalıdır. Eğer düzenli bakımları ve beslenmesi sağlanırsa o zaman 10 ile 11 yıl gibi yaşam sürebilirler.

Bu ırk bazı kalıtsal hastalıklara elverişlidir. Düzenli olarak veteriner kontrolüne gitmelilerdir. Doğal bir ortamda yürüyüş yapmak frizbi oynamak onları mutlu edecektir ve psikolojik olarak iyi bir durumda olmalarını sağlayacaktır.

Cane Corso İtaliano Irkının Diğer Hayvanlar ve Çocuklarla İletişimi

Sosyalleştirme süreci bu ırk gibi büyük ırklarda çok önemlidir. Eğer iyi bir sosyalleştirme süreci geçirirse çocuklarla iyi anlaşacaktır. Bununla birlikte çocuklarında bu ırkla beraberken uyarılması gerekir. Bu ırk yemek yerken ona dokunulması sonucunda saldırganlaşabilir ayrıca kulak ve kuyruk çekilmesi gibi hareketler nedeni ile de saldırabilir.

Öte yandan bu ırk yavruluk döneminde sosyalleştirme sürecinde diğer hayvanlarla tanıştırılırsa yaş aldıkça da diğer hayvanlara karşı iyi niyetle yaklaşacaktır. Bu ırk kendisini tehdit altında hissetmemelidir. Bundan dolayı ilk iletişim kontrol halinde gerçekleştirilmelidir.

Cane Corso İtaliano Köpek Eğitimi

Cane Corso eğitimi sürecinde köpeğe her zaman iyi davranmalısınız. Pek çok kez hata yapacaktır eğer ona bağırırsanız ya da sinirli tavırlar sergilerseniz köpek olumsuz yönde etkilenecektir. İtaat eğitimleri bu ırk için oldukça önemlidir. Cüsseleri çok büyük olduğu için onları tasma ile zapt etmek çok zor olacaktır.

Cane Corso Temel İtaat Eğitimi

Temel itaat eğitimi itaat eğitimlerinin ilk aşamasıdır. Bu eğitim türünde köpeğin eğer edindiği yanlış davranışlar varsa o davranışlardan arındırılır ve Takip Komutu (Sol tarafınızda çekiştirmeden yürür) Otur Komutu, Otur Bekle Komutu, Yat Bekle Komutu, Yat Komutu, Hayır Komutu, Aferin Komutu, Gel Komutu gibi komutlar öğretilir. Bu komutlar ile köpek sahibinin sözünden asla çıkmayacaktır.

Cane Corso İleri İtaat Eğitimi

Aslında temel itaat eğitiminde yer alan komutlar bu eğitim biçiminde pekiştirilir. Bu aşamada köpeğe sunulan eğitimlerde köpeğe tasma takılmaz ve bir önce ki aşama ile ileri itaat eğitiminin de en önemli farkı budur. Köpek bu eğitimden sonra tasmasız bir biçimde de sahibinin sözünü dinleyecektir. Temel itaat eğitimi ya da ileri itaat eğitimi hakkında bilgi almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.