Toy Poodle Eğitimi - Top Poodle Temel İtaat ve Tuvalet Eğitimi

Toy Poodle Eğitimi

Toy Poodle Eğitimi ve Özellikleri

Toy Poodle ırkı isminden de anlaşılacağı gibi oyuncak boy köpekler kategorisinde yer almaktadır. Sevimli ve enerjik yapısı ve apartmanda yaşayabiliyor olması nedeni ile günümüzde çok fazla tercih edilmektedirler. Ancak bu ırk bir köpeği sahiplenirken mutlaka profesyonel olarak üretim yapan tesisleri ve çiftlikleri tercih etmeniz gerekir aksi halde bir toy Poodle değil farklı bir ırk köpek sahiplenebilirsiniz.

Toy Poodle pek çok farklı ırka göre daha güzel bir tüy yapısına sahiptir ve tüy bakımı bu ırkta oldukça önemlidir. Uzun burun yapıları ile hemen ayırt edilebilen bir ırktır. Bazı Toy Poodle sahipleri burun çevresinde ki tüyleri traş etmeyerek bu görüntüyü engellemeye çalışıyorlar. Oyuncak ırk köpeklerden olsalar da bu köpek türü oldukça çeviktir. Eğer bu ırk bir köpek sahiplenmeyi planlıyorsanız bu ırkın aşırı derecede sosyal olduğunu bilmeniz gerekir bundan dolayı köpeği sahiplenmeden önce ona vakit ayırabileceğinizden emin olmanız gerekir. Yaşadığınız şehir köpek parkları varsa eğer köpek parklarına bu köpeği götürerek orada birlikte vakit geçirmenizi öneririz.

Toy Poodle Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • Kış aylarında üşüyebilir bundan dolayı köpeklere özel kıyafetlerden giymesi gerekebilir.
  • Bahçeli evlerde daha mutlu yaşam sürerler.
  • Yaşadığı ortamın sıcaklığı çok önemlidir.
  • Çok fazla havlayabilirler doğru bir köpek eğitimi ile havlama sorunu halledilebilir.

Toy Poodle Bakımı

Toy Poodle ırkı köpekler en fazla 12 sene yaşam sürebilirler ancak sağlıklı bir biçimde yaşayan köpekler 16 yıla kadar yaşayabilmektedirler. Bu ırk aşırı hızlı kilo alabilir bundan dolayı beslenmesi çok önemlidir.

Bu ırk psikolojik sağlığını korumak için devamlı ve düzenli olarak egzersize gerek duymaktadır. Ancak ağır egzersizler değil günlük 30-50 dakikalık kısa yürüyüşler ihtiyacını karşılayacaktır. Egzersizleri güne bölerek sürdürebilirsiniz. Bu ırk için en iyi egzersiz zamanı ise sabah saatler ya da öğlen vaktidir.

Yavru olan Toy Poodle köpeklerin henüz eklemleri daha gelişmediği için zorlu ve uzun egzersizler yapmaması gerekir. Ya da mobilyalardan, yüksekten zıplaması ona zarar verebilir.

Tırnak ve kulak bakımı çok önemlidir. Bu konuda uzman pet kuaförlerinden destek alabilirsiniz. Kulak akıntıları yaşayabilir ve kulakları sık sık enfeksiyonu engellemek adına temizlenmelidir.

Düzenli bir biçimde tımarlamak gerekir, kıvırcık olan tüyleri siz müdahale edene kadar uzayacaktır. Bundan dolayı tüy bakımı özen ve hassasiyet ister. Fazla uzayan tüyleri köpeğin sağlıksız görünmesine neden olabileceği gibi dolaşabilir. 1 ya da 2 haftada bir yıkanması gerekebilir.

Toy Poodle apartmanda yaşayabilir mi?

Çok küçük bir bedene sahip olduğu için bu ırk köpekler apartman dairesinde ve ev içerisinde kolayca yaşam sürebilirler. Bahçeli bir evde yaşamak onu daha fazla mutlu edecektir. Küçük, atik ve enerjik bir yapısı vardır bu nedenle ev içerisinde çok fazla hareketli olabilir.

Toy Poodle Köpeklerin Eğitimi

Toy Poodle ırkı köpekler köpek eğitiminde başarılı ırklardır. Eğitimi kolaydır ancak profesyonel köpek eğitmenleri tarafından uygulanırsa kolay olacaktır. Son derece eğlenceli olan bu ırk oyun oynamayı çok sever bundan dolayı küçük top oyunları ile eğitime başlayabilirsiniz. Bu algısını geliştirecek ve eğitim almasını kolaylaştıracaktır. Tuvalet eğitiminde de oldukça başarılı olan bu ırk bilinçli bir eğiticinin yanında kolayca tuvalet eğitimi alabilir.

Temel itaat eğitimi ve ileri itaat eğitimi gibi itaat eğitimlerinde mutlaka profesyonel köpek eğitim tesislerinden bilgi ve destek almanız gerekir çünkü bu ırk köpekler eğer yanlış biçimde eğitim alırsa edindiği alışkanlıkları değiştirmek daha zor olacaktır. Toy Poodle ırkı köpeklere eğitim verirken dikkatli olmanız gerekir. Doğru bir biçimde eğitim alırsa her komutu kısa sürede öğrenecektir. Eğer Toy Poodle ırkı için itaat eğitimleri konusunda destek ya da bilgi almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Toy Poodle Tuvalet Eğitimi

Eğer bu ırkı sahiplendiyseniz öncelikle mutlaka Tuvalet eğitimi almasını sağlamanız gerekir. Bunun için profesyonel köpek eğitim merkezlerini tercih edilebileceğiniz gibi kendiniz de eğitim verebilirsiniz. Bunun için öncelikle bilinçlenmeniz gerekir. Ev içerisinde bir köpeğe tuvalet eğitimi verecekseniz mutlaka tuvalet alanını daha önceden ayarlamanız gerekir. Köpekler genelde yemekten sonra, uykudan sonra, oyun vakitlerinden sonra tuvalet yapar. Bu vakitlerde köpeği gözlemleyerek onu vaktinde tuvalet noktasına götürmeniz gerekir ve doğru noktaya tuvaletini yaptığında ödüllendirmeyi unutmamalısınız.

Ayrıca köpeğin tuvalet yaptığı noktayı ağır kimyasallarla temizlemeyin çünkü köpek bir sonraki sefer aynı noktayı koklayarak doğru tuvalet noktası kendi bulacak.

Tuvalet Eğitimi Verirken Uymanız Gereken Kurallar;

  • Planlı ve disiplinli olmalısınız.
  • Tuvaletini Yapacağı yer her zaman aynı nokta olmalı.
  • Gün içerisinde en az 3 kez tuvalete gitmeli.
  • Tuvaletini yaparken yanında ona bakmayın uzakta durun ve ilginin üzerinde olduğunu fark etmesin aksi halde utanacaktır.
  • Tuvaletini doğru yere yapınca ödül maması verin.

Daha önce ele aldığımız isimli Golden Retriever Köpek Eğitimi blog yazısını okumanızı öneriyoruz